آذربایجان غربی

افزایش شکاف طبقاتی

  • یکشنبه, مهر 29 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

علیرضا شریفی یزدی: به طور کلی جوامع همیشه از طبقات اجتماعی مختلفی تشکیل می شود و این امر برای جامعه یک امر طبیعی و بدیهی است. اما موضوعی که مسئله ساز است این است که چه تناسبی بین 3 طبقه اصلی جامعه و زیرمجموعه های آن ها وجود دارد؟!

یعنی اگر جامعه را تقسیم کنیم به طبقات بالا دست، میان دست و فرودست، هر کدام از این طبقات در درون خودشان دارای طبقات بالا ، میانی و فرودی هستند. جامعه متعادل جامعه ای است که طبقه متوسط یا میان دست آن بسیار بزرگ باشد و طبقه بالا یا فرا دست و طبقه پایین یا فرو دست آن کم و اندک باشد.

اتفاقی که امروز در جامعه ما در حال رخ دادن است لاغر تر شدن روزانه طبقه میان دست است که بخش بزرگی از آن ها در حال ریزش به سمت طبقه پایین جامعه و تعداد بسیار اندکی نیز به سمت طبقه بالا حرکت می کنند! همین موضوع باعث می شود که یک شکاف سنگین در جامعه رخ دهد و جامعه را از حالت 3 ضلعی به حالت دو قطبی تبدیل می کند.

جامعه ای که تعداد اندکی در آن از توان مالی بسیار بالایی برخوردار هستند و تعداد بسیار زیادی انسان هایی هستند که زیر خط فقر قرار دارند و در واقع فقیر هستند. خروجی این شکاف باعث کاهش سرمایه اجتماعی و افزایش تضاد و تناقض بین اعضای جامعه می شود و همین موضوع نیز مقدمه ای است برای ناآرامی های اجتماعی.

امروز متاسفانه جامعه ما در حال تجربه کردن چنین فرآیندی است که اگر بخواهیم جامعه موفق تر باشد باید از لایه های زیرین بکاهیم و به قشر متوسط جامعه اضافه کنیم. حالتی که این روزها در جامعه ما در جهت عکس در حال رخ دادن است.

اولین و مهم ترین کاری که باید برای حل این مشکل صورت بگیرد تعدیل توزیع فرصت ها در جامعه است. یعنی توزیع پول و قدرت و معرفت باید با تعدیل همراه شود به طوری که توزیع ثروت و قدرت نباید در یک جا محدود و بلوکه شود چون این کار باعث می شود جامعه به سمت دو قطبی شدن کشیده شود.

باید توزیع ثروت به درستی صورت بگیرد و چرخه قدرت نیز در جامعه سریع‌تر رخ دهد به این معنی که افرادی که در جامعه در جایگاه قدرت قرار ندارند در چرخه نخبگان و توده مردم هستند نیز بر اساس توانایی های خود بتوانند در جایگاه های بالای قدرت، بسته به میزان شایستگی‌شان قرار بگیرند.

باید از تبدیل فرصت ها به یکدیگر نیز جلوگیری شود یعنی گروهی که قدرت دارند نباید اجازه داده شود که این فرصت به آن ها داده شود که قدرت را به ثروت تبدیل کنند البته عکس آن نیز صادق است. در برنامه‌ریزی‌ها نیز باید لایه های زیرین جامعه را به عنوان گروه هدف قرار داده و به آرامی از آن ها کم کرده و به قشر متوسط جامعه اضافه کنیم. متاسفانه جامعه طی 15 سال گذشته در جهت عکس این موضوع حرکت کرده است.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
منتشرشده در یادداشت

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها