آذربایجان غربی

رئیس دولت اصلاحات بدیلی ندارد

  • یکشنبه, مهر 29 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

بسیاری از چهره‌های شناخته شده و شناسنامه‌دار اصلاح‌طلب بر این گزاره متفق‌القول هستند که اصلاحات پروژه نیست بلکه پروسه است.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، بر اساس این نگرش باید در این پروسه باید به نحوی عمل شود که اصلاحات همواره توانایی زایش و باز تولید خود را داشته باشد و هیچ‌گاه به دلایل مختلف متوقف نشود. حال این باز تولید می‌تواند در ساختار‌ها صورت گیرد یا افراد؛اگر پیشرفت و به روز رسانی جریان اصلاحات مد نظر باشد باید از این تغییرات حتی در بالاترین سطح نیز استقبال کرد. خود فعالان سیاسی نیز به این نکته اذعان دارند که اصلاح‌طلبان نیاز مبرم به بازنگری در راهبردها دارند. حال برخی اذعان می‌دارند که رهبری جبهه اصلاحات نیز قابل تغییر است واز افرادی چون حجت الاسلام عبد‌ا...نوری برای جایگزینی وی نام می‌برند. باید دید اصلاح در اصلاحات چگونه می‌تواند تاثیر خود را بر جامعه بگذارد.

اصلاح اصلاحات تا کجا؟

اصلاح‌طلبان شرایط سخت وحساسی را پشت سر می‌گذرانند و از جهات مختلف تحت فشار قرار دارند. از یک سو گرفتار دولتی هستند که با حمایت آنها و سرمایه اجتماعی پشت سرشان روی کار آمده، اما اکنون بی‌توجه به جریان حامی و مردم رویه معمول خود را پیش گرفته است. از طرف دیگر بحث ضرورت اصلاح و تغییرات در جریان اصلاحات نیز توسط فعالان سیاسی اصلاح‌طلب به کرات مطرح شده و می‌شود. نکته سوم نیز که شاید مهم‌ترین مساله پیش روی اصلاح‌طلبان است؛ بحث انتخابات پیش روی مجلس و سرمایه اجتماعی گسسته و بعضا رویگردان از این جریان است. اصلاح‌طلبان برای اینکه بتوانند خود را از این وضعیت خطیر برهانند باید شرایط جدیدی ایجاد کنند و به نوعی با رویکردهای جدید نسبت به شرایط جامعه، دولت و حاکمیت عمل کنند. برخی معتقدند که جریان اصلاحات برای اینکه بتواند بازهم سرمایه اجتماعی خود را در انتخابات مجلس همراه کند باید در ساختار و رهبری جریان اصلاحات نیز تغییراتی ایجاد کنند. با این رویکرد که اگر پرچم اصلاحات در دست شخصی غیر از رئیس دولت اصلاحات باشد شاید روزنه‌ای برای اعتماد دوباره به این جریان ایجاد شود. هر چند رئیس دولت اصلاحات شخصیت کاریزماتیک و محبوبی در این جریان و مردم است، اما به دلیل محدودیت‌های عارض بر وی نتواند آنطور که باید در جامعه تاثیرگذار باشد. چه اینکه «تکرار» وی در حمایت از دولت روحانی نیز با عملکرد پر انتقاد دولت به نتیجه نرسیده است. شرایط نابسامان اقتصادی و اجتماعی جامعه نیز به حدی است که شاید در انتخابات آینده تکرار رئیس دولت اصلاحات هم گره از کار نگشاید. البته اصلاح‌طلبان نیک می‌دانند که هیچ‌کس نمی‌تواند به لحاظ شخصیتی و کاریزمای وجودی جای رئیس دولت اصلاحات را بگیرد، اما با توجه به شرایط جامعه ناگزیرند این نقش محوری را به فردی با مقبولیت بالا در بین اصلاح‌طلبان و جریان میانه رو محول کنند.

نوری جایگزین رئیس دولت اصلاحات می‌شود؟

تا کنون اختلافات بسیاری در جریان اصلاحات میان افراد و احزاب بوده که پس از طی مراحلی در آخر کار به بالاترین نهاد برای بررسی یعنی رئیس دولت اصلاحات رسیده است. اصلاح‌طلبان در هر چیزی اختلاف نظر و سلیقه داشته باشند در یک امر با هم مشترکند و آنهم رئیس دولت اصلاحات. لذا وقتی بحث جایگزینی وی مطرح می‌شود حتما باید فردی با مقبولیت حداکثری و شناخته شده در جریان اصلاحات و رسانه‌ها برای این امر مطرح شود که شاید نه در حد و اندازه‌های رئیس دولت اصلاحات که در مرتبه‌ای پایین‌تر بتوانند این جریان را مدیریت کنند. در این راستا شاید بتوان عبد‌ا... نوری وزیر کشور دولت اصلاحات را نخستین و محتمل‌ترین فرد برای جایگزینی رهبری اصلاحات قرار داد. نوری امروز با نوری دهه 80 تفاوت پیدا کرده و مقداری تعادل و میانه‌روی چاشنی کنشگری سیاسی خود کرده است. وی در جریان معتدل و رقیب نیز مقداری اعتبار دارد که می‌تواند در شرایط ضرور به کمکش بیاید. از طرف دیگر اصلاح‌طلبان خود می‌دانند که با توجه به رد صلاحیت‌های پیش رو در انتخابات 98 باید به هر صورت لیدری قدرتمند و بدون محدودیت بر گزینند تا با کنشگری فعال وقدرت ریسک بالا اصلاح‌طلبان را پیروز میدان 98 گرداند.

رئیس دولت اصلاحات بدیل ندارد

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ارتباط با اصلاح در اصلاحات اظهار کرد: صحبت‌هایی که درباره جایگزینی رهبری اصلاحات صورت می‌گیرد بحث‌های انحرافی است و فکر نمی‌کنم خود دلسوزانی که برای چنین مسائلی مطرح می‌شوند نیز اعتقادی به این مسائل داشته باشند. علی تاجرنیا به «آرمان» گفت: ما برای رئیس دولت اصلاحات در مجموعه اصلاحات بدیلی نمی‌شناسیم، ضمن اینکه اگر کسانی می‌خواهند در درون اصلاحات اصلاح ایجاد کنند باید به این سمت و سو بروند که نقش و محوریت احزاب جایگزین اشخاص و افراد شود. وی ادامه داد: ضمن احترام به تمام افرادی که در این زمینه مطرح هستند و من همه آنها را اهل هزینه دادن و افراد شریفی می‌دانم، اما کلا با این مساله مخالفم. تاجرنیا تصریح کرد: رئیس دولت اصلاحات بالاترین قدرت اثرگذاری در این جریان و جامعه را دارد و هرکس جایگزین وی شود نمی‌تواند همه اصلاح‌طلبان را گردهم جمع کند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در سیاسی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها