آذربایجان غربی

برگزاري جشنواره بین المللی شعر رضوی ترکی در اروميه

  • شنبه, شهریور 10 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

سیزدهمین جشنواره بین المللی شعر ترکی رضوی امروز با شرکت شاعرانی از 17 استان و کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه و عراق در ارومیه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از ايرنا، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی در این مراسم گفت: 384 اثر به دبیرخانه سیزدهمین جشنواره بین المللی شعر رضوی به زبان ترکی آذری ارسال شده بود که 364 اثر از داخل کشور و 20 اثر نیز متعلق به کشورهای خارجی بود.

وی افزود: پنج اثر از آثار شاعران ایرانی و سه اثر از 9 شاعر خارجی در این جشنواره برگزیده شد.

وی با بیان اینکه 246 اثر این جشنواره مربوط به شاعران آذربایجان غربی است، ادامه داد: 32 نفر از ارسال کنندگان آثار به جشنواره، زن و 214 نفر نیز مرد هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی بیان کرد: شرکت مشتاقانه شاعران سُنّی در این جشنواره یکی از ویژگی های شاخص این رویداد ادبی مهم است.

حجت الاسلام خدایاری با اشاره به اینکه جشنواره انگور برای معرفی اقتصاد و تبدیل شدن به برند در آذربایجان غربی برگزار می شود، افزود: برگزاری جشنواره شعر ترکی رضوی نیز نشانگر سنگینی کفه ترازوی شعرهای آیینی و رضوی و همچنین تعداد شعرا در این استان نسبت به سایر استان های کشور است.

وی با بیان اینکه تاکنون 2 جلد کتاب از دوره های قبلی جشنواره با عنوان 'گونش ضیافتی/مهمانی خورشید' منتشر شده است، افزود: خروجی این دوره نیز تا یک سال آینده منتشر می شود.

وی با تاکید بر اینکه تلاش های اهالی ادب و اشتیاق آنان برای خلق اشعار آیینی قابلیت تبدبل شدن به برند را برای آذربایجان غربی دارد، افرود: برگزاری مداوم این جشنواره زمینه حضور شاعران، گردشگران داخلی و خارجی را برای شناخت ارومیه فراهم می کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی اضافه کرد: شعر بهانه ای برای ابراز عشق و علاقه شعرا به اهل بیت عصمت و امام رضا (ع) است و از این رهگذر زمینه معرفی سرمایه ها و میراث فرهنگی آذربایجان غربی فراهم می شود.

حجت الاسلام خدایاری گفت: هم افزایی ارگان های مختلفی چون استانداری، کانون پرورش فکری و نوجوان، دفتر امام جمعه ارومیه، بسیج مداحان، صدا و سیما و شرکت توزیع برق در برگزاری این جشنواره قابل تقدیر است.

دوازدهمین جشنواره بین المللی شعر رضوی به زبان ترکی آذری 10 مرداد ماه سال گذشته در ارومیه برگزار شد و 371 اثر داخلی و44 اثر خارجی به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده بود.

معرفي برگزیدگان جشنواره بین المللی شعر رضوی ترکی

برگزیدگان سیزدهمین جشنواره بین المللی شعر رضوی به زبان ترکی آذری که امروز با حضور 248 شاعر داخلی و خارجی در ارومیه برگزار شد، معرفی شدند.

بر اساس اعلام رای هیات داوران این جشنواره که متشکل از «کاظم نظری از اردبیل، جمشید علیزاده از تبریز و ودود دوستی از میاندوآب بودند»، در بخش داخلی پنج اثر و بخش خارجی نیز سه اثر برگزیده شد.

مهران عباسیان از تبریز، جمشید داس زرین از میاندوآب، عارف ساسانی از مراغه، امراه اسدی از پلدشت و یاسین حاجی زاده از ارومیه به ترتیب مقام های اول تا پنجم را در بخش داخلی به خود اختصاص دادند.

همچنین در بخش خارجی رستم توفیق، امین هوایی، سید عصری از جمهوری آذربایجان به ترتیب مقام های اول تا سوم را کسب کردند.

صادق بشیری و نجات تسینلی و نصرت عاصی آغا اوغلو از کشور عراق نیز در جایگاه چهارم تا ششم ایستادند.

برخی از پیشکسوتان این حوزه نظیر «سعید سلیمان پور»، دبیر تخصصی سیزدهمین جشنواره بین المللی شعر رضوی به زبان ترکی آذری و «عسگرشاهی زاده» نیز مورد تجلیل قرار گرفتند.

384 اثر داخلی و 20 اثر خارجی به دبیرخانه سیزدهمین جشنواره بین المللی شعر رضوی به زبان ترکی آذری ارسال شده بود؛ 32 نفر از ارسال کنندگان آثار به این جشنواره زن و 214 نفر نیز مرد بودند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در استانی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها