آذربایجان غربی

رشد ۳ برابری آمار اعتیاد زنان

  • دوشنبه, مهر 09 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

اعتیاد یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های اجتماعی‌ است که بیشتر در بین مردان به چشم می‌آید؛ اما این معضل بی‌تردید دامنگیر زنان هم می‌شود و متاسفانه در رده‌های سنی پایین‌تر رو به افزایش است.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، اعتیاد زنان علاوه بر آسیب به فرد، آثار مخربی روی وضعیت خانواده‌ها و زندگی کودکان دارد. با وجود این، شیوع موادمخدر مصرفی در زنان به ترتیب تریاک(55٪)، شیشه(22/26 ٪)، الکل(63/22 ٪)، کراک(15/94 ٪) است. این در حالی است که سطح سواد زنان معتاد به این شرح است: 3٪ بی سواد، 15٪ ابتدایی، 15 ٪ راهنمایی، 41 ٪ دیپلم، 17٪ لیسانس و 9 ٪ بالای لیسانس. از سوی دیگر، زنان در گروه سنی 25-15، 44-25 و 60-45 به ترتیب 1/13٪، 9/5٪ و 6/5٪ معتاد هستند و تعداد مراکز درمان اعتیاد زنان 126 است که 6/4 درصد از کل مراکز کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

زنانه شدن آسیب‌های اجتماعی کشور

مرداد 97، معاون سازمان امور اجتماعی وزارت کشور وضعیت آسیب‌های اجتماعی در کشور را نگران‌کننده خواند و تاکید کرد: آسیب‌های اجتماعی به سمت زنانه شدن پیش می‌رود. رضا محبوبی با بیان اینکه در حال حاضر درگیر جنگ بزرگی هستیم که همان وضعیت آسیب‌های اجتماعی است که به شکل خاموش همه کشور را فرا گرفته است، گفت: یک و نیم تا دو سال طول کشید تا گزارش جامع آسیب‌های اجتماعی جمع‌آوری شد و تصویری نسبتا جامع از وضعیت اجتماعی به ویژه آسیب‌های اجتماعی را ارائه داد و اکنون باید گفت که وضعیت آسیب‌های اجتماعی نگران‌کننده است. محبوبی از وجود ١۵ میلیون پرونده قضائی در کشور خبر داد و گفت: سه میلیون و 200 هزار زن سرپرست خانوار، سالانه 30 هزار معلول قطع نخاع و عضو و هزاران آسیب دیگر در کشور داریم که وقتی این تابلو را مرور می‌کنیم نشان می‌دهد که اوضاع وخیم و واجد توجهات ویژه است. او با بیان اینکه آسیب‌های اجتماعی به سمت زنانه شدن پیش می‌رود، اظهار کرد: جمعیت زنان درگیر موادمخدر و اعتیاد در چند سال گذشته بیش از سه برابر شده است و بیش از 50 درصد موارد شناسایی شده مبتلایان به ایدز از طریق رابطه جنسی بوده‌اند. از جمعیت 70 هزار نفری افراد مبتلا به ایدز ۴٧ درصد نیز زنان هستند. معاون امور آسیب‌ها و مسائل اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور با اشاره به اینکه باید به زودی منتظر سونامی ایدز باشیم، تصریح کرد: آمار زنان سرپرست خانوار که قرار بود در سناریوی بدبینانه در سال ٩۵ دو میلیون و 150 نفر پیش‌بینی شود، اما به رقم سه میلیون و 200 هزار زن سرپرست خانوار رسید. او بیان کرد: در علت‌یابی کلیت مسأله آسیب‌های اجتماعی در تغییرات نوع این آسیب‌ها به یکسری علت‌ها رسیده‌ایم که برخی از آسیب‌ها به فقر، بیکاری، ناموزونی توسعه، بی‌عدالتی و توزیع نامناسب منابع برمی‌گردد. از ١۵ میلیون پرونده قضائی 800 هزار پرونده مربوط به سرقت است. آیا اگر مردم شغل داشته باشند این مشکلات حل می‌شود؟ اینکه برخی معتقدند طلاق‌ها و اعتیاد به دلیل فقر و بیکاری است درست است؟ اما ما جامعه‌شناسان به این موضوعات ارجاع نمی‌دهیم. اگرچه ضعف برنامه‌ریزی موجب توسعه نابرابر شده و شکاف طبقاتی بین اقشار مختلف موجب آسیب‌های اجتماعی می‌شود. محبوبی با بیان اینکه در شیوع‌شناسی ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال ٩۴ و ٩۵ میزان شیوع اعتیاد در جمعیت بالای ١۵ سال 5/2 درصد بوده است، اظهار کرد: این نرخ در جمعیت کارگری به حدود ٢٢ درصد می‌رسد. او افزود: چه توضیحی برای زنانه‌تر شدن آسیب‌های اجتماعی داریم؟ آیا دلیل ضعف مهارت‌ها یا آموزش است؟ در حالی که آمارها حاکی است که شاهد بهبود وضعیت زنان هستیم و حضور زنان در آموزش عالی و حضور در اجتماع افزایش یافته است. محبوبی ادامه داد: آیا نگاه ما به زن یک نگاه درست و منطقی بوده است، نکند پس زدن از سوی زنان به دلیل برخی خطوط قرمز و شرایطی است که برایشان ایجاد کرده‌ایم؟ از 220 تا 230 هزار نفری که از سوی گشت ارشاد دستگیر و اعمال قانون شدند، چه تعدادشان مستحق دریافت اخطار، توبیخ و بازداشت بودند؟ آیا نباید فکر کنیم وقتی گارد را جلوی ورزشگاه آزادی می‌چینیم و هرکسی رد می‌شود فکر می‌کند یک حمله تروریستی می‌خواهد رخ دهد، این کار می‌تواند روی نگاه زنان به آینده تاثیر داشته باشد؟

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در زنان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها