آذربایجان غربی

به دنبال راه‌ حلی برای مبارزه با فاجعه مصرف مشروبات الکلی

  • سه شنبه, مهر 10 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

«42 فوتی، 16 نابینا و 170 نفر دیالیزی» اینها آخرین آماری است که تاکنون درباره فاجعه مصرف مشروبات الکلی داده شده است.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آفتاب يزد، استفاده از مشروبات الکلی دست ساز که این روزها به فاجعه ای تبدیل شده که افراد زیادی قربانی آن هستند!

اما چرا پرداختن به مسئله معتادان به نوشیدنی های الکلی تاکنون اینقدر مغفول باقی مانده تا به فاجعه‌ای این چنینی بینجامد؟ برخی معتقدند که چون شرب خمر در دین مبین اسلام حرام دانسته شده، پرداختن به این موضوع به نوعی شیوع آن در جامعه را در پی خواهد داشت و به همین دلیل نیز معتقدند درباره این موضوعی نباید صحبت شود اما برخی دیگر نیز معتقدند که باید مثل موضوع اعتیاد به مواد مخدر، به معتادان نوشیدنی های الکلی نیز پرداخته شود و راه حل هایی برای آن لحاظ شود تا از فجایعی این چنینی جلوگیری شود. برای اینکه ببینیم مواضع نمایندگان مجلس درباره این موضوع چیست و آیا راه حل مناسبی برای مبارزه با آن در نظر گرفته شده است یا خیر، با 2 عضو کمیسیون اجتماعی به گفت و گو نشستیم.

تذکر به آثار سوءعدم شفافیت و اطلاع‌رسانی

احمد بیگدلی نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در این باره معتقد است: «عدم اطلاع رسانی و عدم شفافیت یک موضوع مطمنا آثار سوئی به همراه خواهد داشت. ما هر چقدر در این مسائل رو راست باشیم و شفاف صحبت کنیم آثار و زیان های آن کمتر خواهد بود. در خصوص مشروبات الکلی و استفاده قشری خاص از این نوشیدنی ها در کشور باید بگویم که چون در اسلام و همچنین مسائل پزشکی در رابطه با این نوع نوشیدنی‌ها ممنوعیتی وجود دارد، بنابراین صحبت از این نوع نوشیدنی ها در جامعه ما کم رخ می‌دهد و با محدودیت هایی همراه است. به نظر من ما ریشه ای روی این موضوع کار نکرده ایم. آموزش و پرورش ما پر از نقصان است چون وقتی دانش آموز در محیط مدرسه درباره عواقب این نوشیدنی ها و سایر آسیب های اجتماعی چیزی یاد نگیرد، زمانی که به سن های بالا تری رسید و وارد جامعه شد با توجه به نحوه زندگی اشخاص، به راحتی گول می‌خورد.»

او در ادامه توضیح داد:« آماری که در حوزه مشروبات الکلی و حتی مواد مخدر ارائه می شود آمار قابل قبولی نیست و آمار بالایی در رابطه با افراد معتاد به این نوع نوشیدنی ها وجود دارد! این برای جامعه ما وحشتناک است. ما چون سیستم آموزش و پرورش و دانشگاهی‌مان یک سیستم فشل و معیوب است همین انتظار هم از جامعه می رود که وقتی دانش آموز بزرگ شد و به جامعه راه پیدا کرد، در مقابل خطرات و مشکلات راه مقابله ای بلد نیست و به این نوع فجایع می انجامد که آمار کشته شدن مسمومیت به نوشیدنی های الکلی به 42 نفر برسد.»

بیگدلی با تاکید بر این موضوع که چون این نوع نوشیدنی ها در اسلام منع شده نمی توان به آن ها مثل مواد مخدر نگاه کرد و معتادان به آن را بیمار دانست، گفت: «ولی این موضوع را هم نمی‌توان نادیده گرفت که در اعتقادات برخی از مردم ضعف ایجاد شده و همین ضعف نیز موجب بروز چنین فاجعه هایی می شود! مگر چقدر از عاشورا و تاسوعا گذشته است؟ نهایتا 2 هفته، قدیم ها مردم تا بعد از ماه صفر احترام این روزها را نگه می داشتند ولی الان ببینید ما با دین مردم چه کرده ایم؟ با اعتقاد مردم چه کرده ایم؟ مسئولانی که مسئول دین و اعتقادات مردم هستند، ببینند با مردم چه کرده اند که هنوز 2 هفته از عاشورا و تاسوعا نگذشته این آمار برای مصرف شرب خمر ارائه می شود و این فاجعه به وجود می آید. من فکر می‌کنم راه هایی را در چند دهه اخیر اشتباه آمده ایم که یکی از این راه ها درباره اعتقادات مردم به ویژه جوانان است که متاسفانه روی این موضوع اصلا کار نشده و افرادی که مسئول اعتقادات مردم بودند بسیار ضعیف عمل کردند و مطمئنا باید پاسخگو باشند.»

وی در ادامه تصریح کرد:« اصل موضوع شرب خمر در دین ما حرام است و وقتی ما به دینی اعتقاد داریم باید آموزه های آن دین را رعایت کنیم. در دین ما شرب خمر حرام است همان طور که قتل نفس حرام است! اگر ما بخواهیم کلاه شرعی برای شرب خمر در نظر بگیریم باید کلاه شرعی هم برای قتل نفس در نظر گرفته شود! این مشکل یک مشکل اجتماعی است نه دینی که ما بگوییم چون در اسلام منع شده راهکاری برای آن پیدا کنیم. این موضوع یک مشکل اجتماعی است و باید برای آن یک راه حل اجتماعی در نظر گرفته شود! متاسفانه چون مافیاهایی برای این گونه مسائل در کشور ما وجود دارد و سود قاچاق در این زمینه ها بالاست، مافیاها برای منافع خودشان دست به چنین کار هایی می زنند و در بعضی مواقع به دلیل مشکلاتی که در موادی که ارائه می دهند وجود دارد، چنین فجایعی به وجود می آید.»

این نماینده مجلس تاکید کرد: «اگر پایه ای و اعتقادی روی جوانان کار می‌شد اعتقاد جوانان ما همان اعتقادی بود که از 230 هزار شهید دفاع مقدس، 150 هزار نفر آنها مجرد بودند! مجرد آن دوره یعنی جوان زیر 18 سال، اما ببینید جوانان آن دوره چه اعتقادی داشتند و ما با اعتقادات جوانانمان چه کردیم. باید ریشه ای روی این موضوع کار شود.»

باید راه حل مناسبی پیدا کرد

علی ساری یک عضو دیگر کمیسیون اجتماعی نیز در این باره می گوید:« صد در صد باید تمهیدات ویژه ای برای این موضوع اندیشیده شود. مثل سایر چالش های اجتماعی که داریم باید قبول کنیم که ما مثل مصرف کننده مواد مخدر یک عده مصرف کننده مواد الکلی در کشور داریم! چرخه برگشت به زندگی معتادان در کل جهان 20 درصد است برای موضوع نوشیدنی های الکلی نیز به همین شکل است و متاسفانه ما آن طور که باید و شاید به این موضوع نپرداخته ایم و راهکاری برای حل واقعی صورت مسئله در نظر نگرفته ایم. »

او در ادامه توضیح داد: «من فکر می کنم هم کمیسیون اجتماعی و هم کمیسیون بهداشت و درمان باید هر چه سریع تر به این موضوع ورود کرده و راه حل مناسبی اتخاذ کنند.»

این نماینده مجلس در رابطه با حرام دانستن شرب خمر در دین اسلام می‌گوید:« اگر با این دید که چون در اسلام شرب خمر حرام است نباید به این موضوع رسیدگی کرد بخواهیم به موضوع نگاه کنیم و برای مشکلات راه حل ارائه دهیم که باید گفت دزدی هم در دین اسلام حرام است اما چرا ما درباره آن حرف می زنیم و آن را مورد واکاوی قرار می دهیم؟ مواد مخدر نیز در شرع اسلام حرام است. در اسلام آمده هر ماده ای که بدن انسان آسیب برساند حرام شمرده می شود ولی ما برای مواد مخدر کلی برنامه تدارک می‌بینیم و کلی کمپ و اداره برای آن در نظر گرفته ایم! صرفا به این دلیل که درباره مسئله ای زیاد صحبت نمی شود، دلیل نمی شود که وجود نداشته باشد، ما در زیر پوست شهر آسیب استفاده از نوشیدنی های الکلی را داریم و نمی‌توانیم منکر این موضوع شویم و باید به شکل واقعی به علاج صورت مسئله بپردازیم.»

وی تاکید کرد:« همین الان دولت به فرد معتادی که خودش را به مجموعه های ترک اعتیاد زیر نظر ما معرفی می کند خدمات می دهد، مراکز درمانی در اختیار آن قرار می دهد و اگر کسی بخواهد ترک کند به او کمک می کنند تا به زندگی دوباره برگردد! این چه حرفی است که برای اینکه در شرع مقدس‌مان این عمل مردود اعلام شده نباید به آن بپردازیم و این مشکل را واکاوی نکنیم! در قانون ما جایی وجود ندارد که گفته شود موضوع شرب خمر نباید مورد بحث قرار بگیرد! امیدوار در کنار سایر همکاران در کمیسیون اجتماعی راه حل مناسبی برای این موضوع پیدا کنیم تا دیگر فاجعه ای اینچنینی رخ ندهد!»

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها