آذربایجان غربی

فوت ۱۵نفر از مصرف‌ کنندگان الکل در کشور

  • شنبه, مهر 07 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

زهرا سلیمانی: بر اساس بررسی‌های انجام شده مصرف الکل عامل یک مرگ از هر ۲۰ مرگ در دنیاست.

در کشور ما مسمومیت با الکل متانول در برخی استان‌های کشور همچون البرز، خراسان شمالی و هرمزگان بسیاری از هموطنان را راهی بیمارستان کرده و اخباری مبنی بر فوت مصرف‌کنندگان نیز گزارش شده است. کارشناسان در حوزه موادمخدر بر این باورند که اغلب مشربات الکلی در بازار تقلبی و دست‌ساز هستند و همین مساله خطرات متعدد را برای مصرف کنندگان به همراه دارد. این در حالی است که به دلیل ممنوعیت‌های قانونی و شرعی میزان مصرف الکل در کشور ما در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا اندک است، اما برخی آمار از افزایش مصرف الکل در کشور در سال‌های اخیر خبر می‌دهد.

آمارها نشان می‌دهد، تاکنون 5/13 درصد از افراد حدود ۲۰ سال در سطح جهان به دلیل مصرف الکل جان خود را از دست داده‌اند. همچنین مصرف الکل موجب مرگ زودرس در 2/7 درصد از جوانان در دنیا شده است. درضمن میزان مصرف الکل در میان افراد فقیر بیشتر از افراد ثروتمند است. در آبان 96 رئیس اداره ارزیابی پزشکی قانونی استان تهران از افزایش مصرف موادمخدر در بین زنان خبر داد. آرش سالاری افزود: آمار مصرف مشروبات الکلی هم در چند سال اخیر در جامعه افزایش پیدا کرده است. نمونه‌گیری‌های انجام شده هم موید بالا رفتن این آمار در هر دو جنس است. شایان ذکر است که اغلب گروه سنی افراد مسموم شده 17 تا 50 سال هستند.

فوت15نفر به‌دلیل مصرف الکل متانول

در روزهای اخیر رئیس سازمان پدافند غیرعامل وزارت بهداشت آخرین آمار مسمومان استفاده از مشروبات الکلی دست‌ساز را 169 نفر اعلام کرد و گفت: تاکنون 15 نفر هم فوت کرده‌اند. پیرحسین کولیوند اضافه کرد: تاکنون 15 نفر در چهار استان کشور بر اثر استفاده از این مشروبات جان خود را از دست داده‌اند که به ترتیب 11 نفر در استان هرمزگان، دو نفر در استان خراسان شمالی و دو نفر هم در استان البرز فوت شده‌اند. او درباره آمار افراد بستری تاکیدکرد: 145 نفر بستری هستند که 10 نفر از آنها در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده‌اند.

مصرف الکل درخراسان شمالی24نفر را مسموم کرد

الکل در مقایسه با مواد مخدر اثرات وسیع‌تر و پایدارتری را بر جسم و روان مصرف کننده می‌گذارد. این ماده همچون موادمخدر با تاثیر بر مغز، موجب تغییرات رفتار در مصرف‌ کننده شده و رفتارهای خارج از کنترل ایجاد می‌کند. در ادامه رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و معین حوادث دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی خراسان شمالی گفت: شمار مسمومان ناشی از مصرف مشروبات الکلی در این استان در هفته قبل به 24 نفر رسیده است. تقی دولت‌آبادی اظهارکرد: از روز 29 شهریور امسال تا جمعه ششم مهر، 17 نفر در شهرستان بجنورد و هفت نفر در شهرستان شیروان به علت مصرف مشروبات الکلی مسموم شده‌اند که مسمومیت دو نفر منجر به مرگ آنها شده است. او تاکید کرد: از 24 مسموم یاد شده دو نفر زن و مابقی مرد بودند. به گزارش ایرنا، این پزشک تاکید کرد: سن این افراد 18 تا 59 سال گزارش شده و در این مدت دو مرد 36 و 22 ساله بر اثر مصرف مشروبات فوت شده‌اند که یک نفر در بجنورد و دیگری در شیروان بوده است.

فوت 11نفر در بندرعباس به‌دلیل مسمومیت الکل

اغلب مشروبات موجود در کشور دست‌ساز هستند و همین مساله برای مصرف کنندگان عوارض مسمومیت‌های مزمن و حاد، مرگ‌ومیر را به‌دنبال دارد. روز گذشته(ششم مهر)، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از افزایش شمار مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی بر اثر مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی در بندرعباس به 137 نفر خبر داد. فاطمه نوروزیان با بیان اینکه حال برخی از این افراد وخیم است، تصریح‌کرد: 11 نفر از این تعداد جان خود را از دست داده‌اند. همچنین فرمانده انتظامی شهرستان بندرعباس از دستگیری زن و شوهری که مبادرت به ساخت مشروبات دست‌ساز می‌کردند و سرکرده اصلی و توزیع‌کننده آن، خبرداد. به گزارش ایسنا، اسماعیل مشایخ درباره پرونده مسمومان الکلی در بندرعباس افزود: با تلاش‌ها و پیگیری‌های پلیسی یک زن و شوهر سازنده‌ مشروبات الکلی توسط پلیس امنیت عمومی شناسایی و دستگیر شدند.

منبع: آرمان

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها