آذربایجان غربی

بازداشت عضو شورای‌ شهر شیراز!

  • شنبه, مهر 07 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

راضیه فراهانی‌: شامگاه پنجشنبه 5 مهر ماه عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر شیراز خبری مبنی بر بازداشت مهدی حاجتی عضو این شورا را داد.

قاسم مقیمی اظهار کرد: بازداشت این عضو شورای شهر در ارتباط با اتهام حمایت از بهاییان صورت گرفته است. شورای اسلامی شهر شیراز جلسه‌ای فوق‌العاده برای شامگاه پنجشنبه در همین ارتباط برنامه‌ریزی کرده است. لازم به ذکر است مهدی حاجتی رئیس کمیسیون حقوق شهروندی پیش از این با انتشار توئیتی از دو تن از فعالان فرقه ضاله بهاییت که هفته گذشته در شیراز دستگیر شده بودند حمایت کرده بود.

بدون سوءنیت

احمد تنوری عضو شورای شهر شیراز درباره این خبر به روزنامه «آرمان» گفت: انتشار این خبر برای آقای حاجتی دردسرساز شده است. او در پاسخ به این سوال که آیا شورای شهر برای کمک به آقای حاجتی تصمیمی گرفته یا خیر، اظهار کرد: جلسه رسمی شورای شهر روز دوشنبه است و اگر قصد صدور بیانیه‌ای را داشته باشد باید به رأی گذاشته شود. این عضو شورای شهر شیراز درباره وضعیت کنونی حاجتی افزود: درباره ملاقات او با وکیل یا خانواده‌اش با توجه به اجازه قاضی پرونده است. طبیعتا پرونده او در مرحله تحقیق و مبتنی بر نظر قاضی پرونده است. رئیس کمیسیون فرهنگی شورا همچنین ادامه داد: با شناختی که از آقای حاجتی وجود دارد، او هیچ سوءنیتی نداشته است. در این گونه پرونده‌ها بحث سوءنیت مطرح است به آن معنا زمانی که قرار صادر می‌شود آن قرار از سوی قاضی تحقیق صورت خواهد گرفت. اگر سوءنیت ایشان در دادسرا احراز نشود و عدم سوءنیت احراز شود قطعا در همان مرحله ان‌شاءا... حل خواهد شد. از مسیر قضائی و از طریق وکلای مجرب این موضوع پیگیری می‌شود. وی افزود: از مقامات قضائی و امنیتی کشور انتظار داریم با توجه به حساسیت افکار عمومی با جدیت بر پرونده آقای حاجتی نظارت کنند تا خدای ناکرده حقی از او ضایع نگردد. وی همچنین اظهار کرد: برخی از فعالان سیاسی بیشتر به دنبال تهییج احساسات جامعه هستند. تنوری گفت: یکی از برنامه‌های کمیسیون فرهنگی شهرداری آگاه‌سازی جامعه در برابر توطئه‌هایی است که ممکن است در بیرون از مرزها در ارتباط با تبلیغ فرق ضاله در شرف وقوع باشد و همان‌طور آگاه‌سازی جامعه در ارتباط با پیشینه تاریخی تمامی فرق ضاله به خصوص فرقه ضاله بهاییت که در تاریخ ایران کارنامه‌ای ضدملی، ضدمذهبی و دینی از خود به جا گذاشته و طبیعتا موضع کمیسیون فرهنگی شورا در ارتباط با این فرق واضح و مشخص است.

تداوم واکنش‌ها

بازداشت حاجتی با واکنش‌هایی همراه بود به نحوی که بهرام پارسایی، نماینده شیراز در مجلس در توئیتر نوشت:«مهدی حاجتی مقابل تخریب اماکن تاریخی شیراز، برای توسعه حرم شاهچراغ ایستاد و تهدید به پرونده‌سازی شده بود. بازداشت او به بهانه دفاع از حقوق شهروندی گروهی از مردم، قابل پذیرش نیست. اجازه ندهیم دهان منتقدان پاکدست و دلسوز را با اتهام ببندند. در صورت ادامه بازداشت، بيشتر بامردم حرف مي‌زنم.» عبدالکریم حسین‌زاده، نماینده اهل سنت نقده و اشنویه نیز در دو توئیت نوشت: «‏قطعا رئیس مجلس در قبال اعضای مجلس و شورای شهر که انتخابات آن زیر نظر وی است مسئول است، دیروز سپنتا نیکنام‌، امروز مهدی حاجتی، تا کجا باید بی‌حرمتی به رأی ملت را شاهد بود؟ مهدی حاجتی، از شریف‌ترین اعضای شورای شهر در تمام ایران است که به معنای واقعی نمایندگی تمامی شهروندان شهرش را دارد، نمی‌توان به آینده امیدی داشت جز با مدارا و مدنیت، به خداوندگار حق که آینده ایرانیت ما تنها در گرو با هم بودن همگی ما با هم است، کاش این مهم را دریابیم». عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم نوشته است: «توئیت آقای حاجتی، متنی انسانی و منصفانه بود. درخواست دادرسی عادلانه برای هر فرد ایرانی بیش از آنکه دفاع از آن فرد تلقی شود، دفاع از کشور و قانون است ظاهرا قوه عاقله‌ای بر اداره امور در برخی از حوزه‌ها وجود ندارد. این رفتار درهر شرایطی به‌ویژه شرایط کنونی باورناپذیر و غیرقابل قبول است».

بازداشت‌ها و برکناری‌ها

همچنین تصویری که شهرداری شیراز برای گرامیداشت هفته دفاع مقدس در یکی از بنرهای سطح شهر به کار برده بود، موجی از اعتراض را در سطح فضای مجازی به همراه داشت. ماجرا از این قرار است که تصویر مذکور سه سرباز را نشان می‌دهد که بر ارتفاعی ایستاده و نظاره‌گر پایین هستند، این بنر با این بیت شعر «شدند و خیره هنوز آن شکوه می‌بینم/ سواد سایه‌شان را به کوه می‌بینم» بنا داشته که شکوه و عظمت هفته دفاع مقدس را نشان دهد، اما این تصویر فتوشاپ شده از عکس سربازان رژیم صهیونیستی است. دادستان شیراز از بازداشت سه نفر در ارتباط با بنری که به مناسبت هفته دفاع مقدس در شیراز نصب شده بود، خبر داد. شهردار شیراز در پیامی ضمن عذرخواهی از شهروندان دستور صریح برای برخورد با عوامل تولید این بنر را داد. همچنین رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نیز در نامه‌ای ضمن محکوم‌کردن این امر خواهان بررسی و برخورد با عوامل این امر شده است. در نهایت روسای روابط عمومی شهرداری و سازمان رفاهی فرهنگی این شهر برکنار شدند.

منبع: آرمان

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها