آذربایجان غربی

نقش فیلترینگ در نابودسازی پیام‌ رسان‌های داخلی

  • پنج شنبه, شهریور 22 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

هیچ کارشناس و متخصص رسانه‌ای یافت نمی‌شود که با فیلترینگ بتواند به آسانی کنار بیاید! حداقل در کنکاش‌های خود به چنین موردی برخورد نداشته ایم که یک متخصص رسانه و ارتباطات بگوید: «فیلترینگ خوب است»! البته بحث قضایی آن جدای از بحث کارشناسی و رسانه‌ای است.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آفتاب يزد، ماه‌هاست تلگرام دچار فیلترینگ شده است، فیلترینگی تمام و کمال که با تمام ادعاها هرگز نتوانست علاقه‌مندان به این برنامه را مجاب کند که از آن دست بردارند و به دیگر فضاها منتقل شوند. حمایت‌های همه‌جانبه از پیام رسان‌های داخلی یا به‌اصطلاح بومی و کوچ دسته جمعی برخی نیز در این مسیر نتوانست آنچنان تاثیرگذار باشد؛ سوالی مهم، این از سر لجبازی است یا ساختار تقابلی، فاقد کارایی و تاثیرگذاری؟!

بخشی بازمی‌گردد به رفتارهای تقابلی حساسیت‌زا که مردم را دچار یک نوع لجبازی دوست داشتنی می‌کند! بخشی دیگر اما واقعیت‌هایی است که نمی‌توان آن را در دنیای دیجیتالی شده امروز نادیده انگاشت و آن آمادگی نداشتن و مهیا نبودن زیرساخت‌هاست.

مثالی از دنیای ورزش

ایران در جام جهانی خوش درخشید (البته عده‌ای هم معتقد بودند هیچ کار عجیبی انجام نداد!) یک برد، یک باخت و یک تساوی. ایران اگر با شکست پرتغال راهی دور دوم و یا حتی سوم می‌شد آیا در واقعیت‌های زیرساختی فوتبال ما معجزه‌ای رخ می‌داد؟ در ادامه چه می‌کردیم؟ این جایگاه را چگونه می‌توانستیم حفظ کنیم و حتی ارتقا دهیم.

داستان تلگرام و پیام رسان‌های بومی شبیه همین ماجراست؛ یعنی یک‌شبه تصمیم گرفتیم دیگر هواپیمای بوئینگ سوار نشویم اما چون علم ساخت هواپیمای بوئینگ نداشتیم با دست خود، خود را زمینگیر کردیم. یعنی تلگرام را بستیم، سروش را هم بدون هرگونه آمادگی راهی خانه‌ها کردیم، با یک تغییر ساده؛ تلویزیونی که تا شب قبل مبلغ کانال‌های تلگرامی بود تغییر ذائقه داد و سروشی شد، همین و دیگر هیچ.

از کارشناسان گرفته تا خودِخودِخودِ وزیر ارتباطات، همگی اعلام و اذعان کردند که با فیلترینگ، پیام رسان‌های داخلی و به اصطلاح بومی رشد یک‌شبه نخواهند داشت، خاصه آن که مردم دچار نوعی دلزدگی، بی اعتمادی و در نهایت لجبازی نیز شده بودند و این یعنی سروش چندصدهزار نفری را به جنگ تلگرام ۴۰-۳۰ میلیون نفری فرستادیم و در کناری ایستادیم به نظاره‌گری؛ یعنی جان دادن زیر بی‌توجهی افکار عمومی!

از کارشناسان گرفته تا خودِخودِخودِ وزیر ارتباطات، همگی هشدار دادند اجازه بدهید تلگرام به فعالیت خود ادامه دهد تا در کنار آن پیام رسان‌های داخلی و به اصطلاح بومی،‌اندک‌اندک وارد گردونه شوند ولی دریغ از یک دلی که بسوزد و بتپد!

از دیروز خبری دست به دست می‌شود که مسئول پیام رسان سروش، حالا صاحب اختیار روزنامه جام جم نیز هست! این که می‌گوییم: «نیز هست» یعنی معلوم مان نشده که با حفظ سمت است یا به منزله برکناری!؟

اگر به منزله حفظ سمت باشد که باید گفت بعد از سروش نوبت جام جم است و اما اگر به منزله برکناری و جا به جایی است، باید گفت: «صد حیف که این آمد و صد شکر که آن رفت!»

تا اینجای ماجرا یک بر یک شده‌ایم یعنی تلویحاً به ناتوانی سروش و مدیریت آن لب به اعتراف گشوده ایم و اما باقی می‌ماند باقیمانده تصمیم! یعنی راهی که هم مدیریت سروش نجات پیدا کند و هم پیام رسان سروش و آن یک راه بیشتر ندارد؛ لغو فیلترینگ تلگرام و تقویت و تجهیز سروش، حداقل برای یکی دو سال آینده ما خواهیم توانست یک تلگرام کاملاً بومی و وطنی داشته باشیم.

حالا اگر...

ممکن است یکی هم پیدا شود و بگوید: «فیلترینگ تلگرام الی‌الابد است و برداشتنی نیز نیست!» که در پاسخ وی باید گفت: درست مثل این می‌ماند که به بیماری بگوییم چون فلان عارضه را داری سرکه نخور! و یکی هم پیدا شود و بپرسد: «اگر بیمار خواست لجبازی کند چه؟!» در پاسخ فقط باید لبخند زد و به دور دست‌ها خیره شد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها