آذربایجان غربی

دانشگاه‌ آزاد چه بود، چه‌ شد؟

  • یکشنبه, مهر 29 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

حمید شجاعی: «هردم از این باغ بری می‌رسد»، گویا پس از تغییراتی که در دوره مدیریت پیشین دانشگاه آزاد اتفاق افتاد قرار نیست این دانشگاه روی آرامش به خود بگیرد. چندی پیش بود که برخی اساتید را از دانشگاه اخراج کردند. پس از آن نیز نوبت به فائزه و فاطمه هاشمی رسید.

در این راستا روند تغییرات همچنان ادامه دارد و پس از اخراج اساتید این بار نوبت به اجحاف در حق دانشجویان رسیده است. آن‌طور که از خبرها آمده در آزمون پزشکی دانشگاه آزاد تخلفاتی در پذیرش و ثبت نام دانشجویان انجام شده که این مساله موجب برکناری 7 تن از معاونان آموزشی برخی از واحدهای این دانشگاه شده است. تغییرات در زمان فرهاد رهبر از یک سو و تخلفات مدیریتی و تغییرات در زمان دکتر طهرانچی نشان می‌دهد که دانشگاه آزاد حال و روز خوبی ندارد. گویا پس از رحلت آیت‌ا... هاشمی دانشگاه آزاد هنوز در تلاطم نوسانات مدیریتی است.

از ثبات تا تلاطم

دانشگاه آزاد اسلامی پس از رحلت آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی دچار تکانه‌ها و تند باد‌هایی شد که ساحت‌های مختلف در این دانشگاه را دستخوش تغییر وتحول کرد. شاید مهم‌ترین تحول در این بین قرار گرفتن علی اکبر ولایتی بر کرسی ریاست هیأت موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد و جانشینی مرحوم آیت‌ا... هاشمی بود. از کنار این انتصاب بود که سیل تحولات در دانشگاه آغاز شد. از تغییر حمید میرزاده ریاست عالیه دانشگاه آزاد تا اخراج و بازنشسته کردن اساتید حامی آیت‌ا... و اعتدالگرا و در پایان هاشمی‌زدایی از دانشگاه و تغییرات پی‌درپی روایت قصه پرغصه دانشگاه آزاد اسلامی؛ این یادگار ارزشمند آیت‌ا... هاشمی است. در این راستا اگر بخواهیم روند حرکتی دانشگاه آزاد را حد فاصل دی 95 تا کنون بررسی کنیم باید چند محور را مد نظر قرار دهیم. نخست اینکه دانشگاه آزاد نماد مشارکت ملی مردم در توسعه علمی کشور بوده است. بدین جهت که در زمان حیات آیت‌ا... هاشمی رویکرد ایشان بر جذب حداکثری بود و بحق در واحدهای دانشگاه آزاد با موافقان و مخالفان به یک نحو نگاه می‌شد. بدین صورت که هرچه از حامیان و موافقان آیت‌ا... و دیدگاه‌های ایشان بود به روش های مختلف از دانشگاه کنار گذاشته شدند و دانشگاه به لحاظ علمی نزول قابل ملاحظه‌ای کرد. این موارد نشان می‌دهد که این دانشگاه یک وجهه خود که نماد مشارکت ملی در توسعه علمی کشور بوده را فعلا به نوعی از دست داده است.

برکناری 7 مدیر متخلف

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی 7 تن از روسا و معاونان آموزشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را پس از محرز شدن تخلف آنان در پذیرش غیرقانونی داوطلبان پزشکی عزل کرد. روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، نوشت؛ دکتر محمدمهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی پس از بررسی و اثبات تخلف در پذیرش و ثبت نام غیرقانونی داوطلبان علوم پزشکی، 7 تن از روسا و معاونان آموزشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را برکنار کرد. از آنجایی که در فرآیند اعلام نتایج آزمون کنکور 97 رشته‌های علوم پزشکی ناهماهنگی و به تبع آن ابهاماتی پیش آمد، متأسفانه برخی از روسا و معاونان آموزشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی بدون توجه به دستورالعمل‌های سازمان مرکزی اقدام به ثبت نام داوطلبان گروه پزشکی کردند که دکتر طهرانچی پس از اطمینان کامل از این اقدام غیرقانونی و اثبات آن از سوی مراجع نظارتی دانشگاه، مدیران مذکور را از سمت‌های خود عزل کرد. همچنین عزل دو رئیس واحد متخلف دانشگاه آزاد اسلامی از سوی مجموعه های نظارتی دانشگاه در حال بررسی است.

چه بود؛ چه شد؟

وجه دوم دانشگاه آزاد این مجموعه را نهادی مردمی برخاسته از بطن انقلاب اسلامی کرد که پیش از رحلت آیت‌ا... در تمام شئون علمی، فرهنگی و سیاسی انقلاب حضور برجسته و ممتاز داشت و ایشان با راهبردهای حکیمانه همواره بر محوریت مردم در دانشگاه و رعایت آنچه انقلاب بر مبنای آن صورت تاکید داشت. چه اینکه در زمان حیات آیت‌ا... دانشگاه آزاد به افتخار بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان دست یافت و توانست توسعه علمی کشور را رقم زند.

اما زمانی که افراد جدید روی کار آمدند با خروج از حوزه علمی آثار نامطلوبی در بخش‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به‌جا گذاشت. به نحوی که با سیاسی‌کاری بیش از حد اکنون دانشگاه آزاد را بیش از یک مجموعه علمی پایگاه اصولگرایان می‌دانند. انتصاب همسر محمد باقر قالیباف موید این مساله است. محور سوم در بررسی عملکرد دانشگاه آزاد این است که این دانشگاه از بدو تاسیس در پی آن بوده که موجب رشد کمی و توسعه کیفی علم در عرصه توسعه ملی باشد. در این راستا اگر از ابتدای شکل‌گیری دانشگاه آزاد به روند رشد کمی و کیفی آن تا زمان رحلت آیت‌ا... هاشمی بپردازیم خواهیم دید که تعدد مراکز دانشگاهی و فراوانی رشته‌های مختلف تحصیلی همه در راستای رشد کمی و توسعه کیفی علم در سطح توسعه ملی بوده است. کما اینکه بسیاری از رشته‌های واحدهای مختلف دانشگاه آزاد برابری یا در مقاطعی از دانشگاه‌های سراسری برتر بوده‌اند. این در حالی است که با روی کارآمدن تفکر جدید شاهد رشد کمی و کیفی در دانشگاه نبوده‌ایم و این معنا در سایه تسویه حساب‌های سیاسی، بخشی‌نگری و جناحی‌نگری به محاق فراموشی رفته است. طبعا با این شرایط در حال حاضر دانشگاه آزاد سهمی در توسعه ملی نخواهد داشت. محور چهارم نیز دانشگاه آزاد را نماد توان ملی برای ایجاد یک حرکت مردمی در گذار از نسل‌های اول،دوم وسوم دانشگاه که نسل‌های آموزش محور، پژوهش محور و دانش بنیاد محسوب می‌شود می‌داند. این رویکرد این نکته را به اذهان متبادر می‌کند که دانشگاه باید جولانگاه تمامی عناصر از جمله موافقین و مخالفین باشد. اساسا رویکرد آیت‌ا...‌هاشمی از زمان ایجاد و تاسیس این دانشگاه تا زمان رحلت همین معنا بود و دانشگاه به معنای واقعی کلمه تضارب آرا، عقاید و افکار را در خود می‌دید، همان چیزی که در سنت فکری شهید مطهری نیز ساری و جاری بود. پرسش اینجاست که اگر اکنون دانشگاه خود را برمحوریت حرکت مردمی، توان ملی و بستر انقلاب می‌بیند چگونه هاشمی‌زدایی با رویکرد انقلاب موافق است؟ اخراج و کنار گذاشتن اساتید به چقدر با توسعه علمی کشور همخوانی دارد. اینک مشاهده می‌شود پس از رحلت آیت‌ا...هاشمی این وجه از دانشگاه نیز رنگ و روی خود را باخته و قلب ماهیت شده است.

منبع: آرمان

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دانشجویان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها