آذربایجان غربی

اعتراض دانشجويان؛ تحمل روحاني

  • دوشنبه, مهر 23 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رئیس جمهور به دانشگاه آمد؛ آمد اما این حضور «دیر» بود.

به گزارش خبرنگار هم آوا به نقل از آرمان، جامعه دانشگاهی بسیار زودتر در انتظار حضور دکتر حسن روحانی در جمع خودشان بودند تا با او از آنچه می‌گذرد سخن بگویند و بعد از شنیدن اوضاع کشور از زبان روحانی به ارائه راهکارهایی بپردازند، اما رئیس‌جمهور بر خلاف شعار توجه به دانشجویان و جوانان، دیر به جمع آنها رفت و با آنها سخن گفت، اما دیروز بی‌پرده و راحت حرف زد و از مشکلات برای دانشجویان سخن گفت. حجت‌الاسلام حسن روحانی روز گذشته به مناسبت آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها مهمان دانشگاه تهران بود. شاید حواشی مراسم دیروز پررنگ‌تر از متن سخنرانی رئیس جمهور بود و روحانی فکر نمی‌کرد در فضایی که شاید تصور اعتراضات آن را نداشت سخنرانی کند. رئیس جمهور رفع مشکلات اقتصادی را اولویت نخست کشور دانست و با تاکید بر امید و آرامش برای حل مشکلات گفت: «آمریکا هر کاری خواسته علیه ما انجام داده است نه قبل از 13 آبان قبل از 13 مهر انجام داده و همه کارها را کرده است. چیزی به نام 13 آبانی نیست که مردم را نگران بکند و همه‌اش تبلیغات است.» روحانی اظهار کرد: «بعضی‌ها می‌گویند گفتاردرمانی نکنید، اما امیددرمانی درست است.»

دانشگاه‌ها نقاد و پرسشگر باشند

رئیس‌جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه دانشگاه می‌تواند مبدا تحولات و مظهر اقتدار باشد، اظهار کرد: دانشگاه نقش مهمی در علم، فرهنگ، جامعه پذیری نسل جوان، انضباط، قانونمداری و مهارت آموزی دارد. ایسنا نوشت، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی گفت: دانشگاه همان‌طور که امام(ره) فرمود می‌تواند مبدأ تحولات باشد و مظهر اقتدار باشد همان‌گونه که مقام معظم رهبری بر آن تأکید کرد. روحانی با اشاره به حضور و نقش‌آفرینی فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها در عمده مدیریت‌های جامعه، نقش دانشگاه را برای آینده جامعه و مدیریت آینده کشور بسیار مهم برشمرد و ابراز کرد: اگر امروز نقصی از مدیران گرفته می‌شود و نقد واردی مطرح می‌شود، باید بپذیریم به نوعی نقد بر دانشگاه هم هست؛ چراکه اینها در همین مرکز تربیت شده‌اند و دانش آموخته‌اند. روحانی با تاکید بر اهمیت نقش امید در موفقیت و توسعه روزافزون کشور اظهارکرد: علت موفقیت‌هایمان در دولت یازدهم، کجا بود؟ از امید به آینده شروع شد و دیدگاه مردم نسبت به آینده بود که جامعه ما را در مسیر جدیدی قرار داد. وی تاکید کرد: در سال 92 انتخاب شده بودم و 2 ماه بعد بنا بود دولت تشکیل دهیم به محض انتخاب قیمت دلار کاهش یافت، بازار آرام شد و امیدها افزایش یافت. در آن دوره ما هنوز کاری نکرده بودیم و دولت فعالیت خود را آغاز نکرده بود، اما مردم به آینده بهتر، به تعامل بیشتر با جهان، آرامش بیشتر و فضای امن‌تر و نه امنیتی‌تر، امیدوار شده بودند. رئیس‌جمهور ادامه داد: گاهی وقت‌ها ممکن است از لحاظ عاطفی پذیرش انتقاد برای انسان، زیاد سخت باشد. نقد بیش از حد می‌تواند مفید نباشد، اما نقد به اندازه، هم مفید و هم لازم است.

نقد بیش از حد مثالش نمک است

رئیس‌جمهور گفت: الان اساتیدی در کشور داریم که از لحاظ اقتصادی، مقاله می‌نویسند، مصاحبه و نقد می‌کنند، عده‌ای از اساتید هم داریم که اصلا ‌ندیدم مصاحبه کنند و در روزنامه حرف بزنند، اما مرتب برای من نامه می‌نویسند؛این تأثیرگذارتر است. استادی که در بحث اقتصادی نقد دارد، ‌برای من مستقیم نامه می‌نویسد من هم به دقت می‌خوانم و پیام تشکر برایش می‌فرستم. یکی هم مصاحبه می‌کند آن را هم می‌شنوم، گاهی وقت‌ها نقد به اندازه بسیار مفید است، نقد بیش از حد مثالش همان نمک است. نمک طعام به اندازه باشد لازم است، و اگرزیاد باشد، نمی‌شود غذا را خورد. روحانی با بیان اینکه «دانشگاه‌ها باید نقاد و پرسشگر باشند و باید دولت را نقد کنند»، افزود: هیچ تردیدی در این بحث وجود ندارد. البته خواهش من این است که این نقادی و پرسشگری با اطلاعات کافی باشد. دوشنبه عده‌ای از اساتید اقتصادی را دعوت کردم رو در رو با آنها بنشینم و صحبت کنم. برخی از آنها به صورت نامه سرگشاده و بعضی‌ها به صورت نامه خصوصی برای من نامه نوشتند. حرف‌هایی دارم با آنها مستقیم مطرح می‌کنم. وی افزود: وقتی موضوعی را نقد می‌کنیم، باید شرایط کشور را دقیقا بدانیم. روحانی با طرح این سوال که چه چیزی موجب شد در دولت یازدهم پیشرفت کردیم و امید مردم به آینده افزایش یافت؛اظهار کرد: به نظر من کلید اصلی موفقیت دولت یازدهم امید مردم بود. مردم فضا را روشن می‌دیدند و شاهد بودند که هر روز گره‌ای گشوده می‌شود. معنی عام انتظار فرج یعنی بدانیم گره‌ها باز می‌شود و بن‌بست‌ها از بین می‌رود. این انتظار فرج است. یعنی ما مرتب نسبت به آینده خودمان، امیدوار باشیم. رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: بعضی‌ها می‌گویند گفتار درمانی نکنید، اما امید درمانی درست است. گفتار درمانی خیلی مؤثر نیست، اما امید درمانی به طرف می‌گوید تو مشکلی نداری، تو زنده هستی و مشکلت حل می‌شود. وی با بیان اینکه «امروز در جامعه‌مان نیاز به تقویت امید به فردا داریم»، اظهار کرد: نمی‌خواهم بگویم امروز مردم ما مشکل ندارند، شما ممکن است، قیمت اجناس را هر زمانی که به فروشگاه می‌روید چک کنید، اما من به عنوان رئیس‌جمهور هر روز لیست قیمت اجناس را می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است.

از این دوره عبور خواهیم کرد

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه «ما از این دوره عبور خواهیم کرد»، گفت: باید از این مسیر و برای رسیدن به آینده و روزهای بهتر، امیدوارانه و از ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین راه عبور کنیم. ناامیدی و ناامید کردن مشکلات را حل نمی‌کند. یک وقتی ما می‌خواهیم انکار کنیم و بگوییم مشکلی نیست، این بد است و نباید مشکل را انکار کنیم. مشکل وجود دارد، اما اینکه بگوییم مشکل حل نمی‌شود، این درست نیست. وی با تشریح اهداف گردانندگان کاخ سفید علیه ایران اظهار کرد: آنها کار خود را با یک جنگ روانی شروع کردند و جنگ اقتصادی به عنوان هدف میان‌مدت آن‌هاست. جنگ برای موضوع کارآمدی نظام، هدف سوم و مشروعیت‌زدایی از نظام هدف نهایی آنها است. آن تغییر رژیمی را که سخن می‌گویند با مشروعیت‌زدایی دنبال می‌کنند که این مشروعیت زدایی را با جنگ روانی، اقتصادی و موضوع کارآمدی پی می‌گیرند. وی با تاکید بر اینکه «ایران اسلامی و ملت بزرگ ایران از همه این توطئه‌ها با وحدت، اتحاد و یکپارچگی عبور خواهد کرد»، گفت: در خیلی از جاها می‌توانیم آمریکا را شکست دهیم.

روحانی در ارتباط با اینکه می‌گویند چرا از برجام خارج نشدید؛ تصریح کرد: ماندن یا نماندن برجام مهم نیست منافع ملی، امنیت ملی و مصالح ملی مهم است.

از لحاظ سیاسی ما پیروزیم یا آمریکا؟

روحانی با بیان اینکه «در شرایط کنونی از لحاظ سیاسی ما پیروزیم یا آمریکا؟»، اظهار کرد: از لحاظ سیاست خارجی قطعا ایران پیروز این ماجرا و آمریکا شکست‌خورده این ماجراست و فکر نمی‌کنم هیچ‌کس در این مسأله تردید داشته باشد. همه می‌دانند آمریکا از لحاظ حقوقی، سیاسی و زیرپاگذاشتن تعهدات بین‌المللی، حتما دچار شکست شده است و ما موفقیت و پیروزی به دست آوردیم. رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه «از لحاظ حقوقی چه کسی در این ماجرا پیروز است؟»، گفت: ما همیشه افتخار می‌کردیم که در دوران مرحوم دکتر مصدق، انگلیس از ما در لاهه شکایت کرد و تیم دکتر مصدق رفتند آنجا بگویند این دادگاه برای رسیدگی به این موضوع صلاحیت ندارد و دادگاه در نهایت در مسأله صلاحیت به نفع ایران رأی داد و گفت من صلاحیت ندارم، زیرا یک طرف دولت است و یک طرف شرکت است و من نمی‌توانم وارد این موضوع شوم. البته توصیه‌های اجرایی کرد که به ضرر ما بود. وی ادامه داد: امروز ایران شکایت کرد و ما شاکی بودیم و ما وارد شدیم نه اینکه آمریکا شکایت کرده باشد. ما شکایت کردیم و در نهایت، هم در صلاحیت پیروز شدیم و هم در اجرای موقت، موفق شدیم. دکتر روحانی اضافه کرد: البته یک موفقیت دیگر هم در دادگاه عالی رم برای اموال‌مان به دست آوردیم. امیدواریم موفقیت‌های دیگر هم در دادگاه‌های بین‌المللی دیگر داشته باشیم. رئیس‌جمهور تاکید کرد: پس ما از لحاظ سیاسی، از لحاظ نهادهای بین‌المللی، از لحاظ حقوقی و افکار عمومی موفق شدیم.

اتحادیه اروپا در برابر آمریکا ایستاده است

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی با اشاره به دیدارهای خود با اکثر رهبران اروپا در سفر نیویورک، گفت: یک نخست‌وزیر کشور مهم اروپایی به من گفت اگر 5 سال پیش به من می‌گفتند روزی پیش می‌آید که در دعوا بین ایران و آمریکا، اتحادیه اروپا به طرف ایران می‌آید، می‌گفتم از محالات تاریخ است، چراکه ما متحد آمریکا هستیم و امنیت و اقتصاد ما با آمریکا گره خورده و امکان ندارد اگر روزی ایران و آمریکا رو در روی هم قرار بگیرند پشت سر ایران برویم. رئیس‌جمهورافزود: این مسأله‌ای که به ذهن غیرممکن می‌آمد، امروز ممکن شده و اتحادیه اروپا در برابر آمریکا ایستاده است. وی با بیان اینکه «امروز مشکلاتی برای ما از لحاظ اقتصادی خواهد بود»، خاطرنشان کرد: به رغم اینکه مشکلات فشار به مردم وارد می‌کند، می‌توانیم بهترین راه‌حل را برایش پیدا کنیم و این دولت نیست که بهترین راه‌حل را پیدا کند؛ این همه ما هستیم که باید بهترین راه‌حل را پیدا کنیم.

کالاهای مورد نیاز کامل شد

رئیس‌جمهور اظهار کرد: دولت برای شما است. همه باید به هم کمک کنیم. چگونه می‌توانیم راه بهتری برای حل مشکلات پیدا کنیم؟ در این راستا به عنوان دولت گفتیم تمام کالاهای اساسی مورد نیاز و ضروری مردم که یک مقدار بازتر هم در نظر گرفتیم و 25 قلم کالا را شامل شد، به حد نیاز جامعه با ارز ثابت 4200 تومانی در اختیار مردم قرار می‌دهیم. این اراده دولت است و اجرا کرده است و عمل می‌کند. وی تصریح کرد: تقریبا حدود 14 تا 15 میلیارد دلار تا آخر سال احتمالا در این زمینه هزینه خواهیم کرد. ما این را تعهد کردیم و خواهیم داد. همه باید به هم کمک کنیم، دولت به تنهایی قادر نیست در این راه همه گره‌ها را باز کند و همه باید دست به دست هم دهیم.

13 آبان همه‌اش تبلیغات است

روحانی عنوان کرد: در اینجا نمی‌خواهم بگویم چه کسانی چه درصدی در مشکلات نقش دارند. ما باید این مشکل را حل کنیم و باید دست به دست هم بدهیم و شما دانشگاهیان باید در خط مقدم باشید. وی گفت: در شرایط کنونی کشور راه حل مشکلات کمک به همدیگر است راهش این است که در کنار هم قرار بگیریم و به هم کمک کنیم و در رأس این موضوع دانشجویان عزیز، دانشگاه‌ها و اساتید هستند. رئیس‌جمهور رفع مشکلات اقتصادی را اولویت نخست کشور دانست و تاکید کرد: باید این مشکلات را با آرامش و امید بیشتر حل کنیم. وی ادامه داد: آمریکا هر کاری خواسته علیه ما انجام داده است نه قبل از 13 آبان قبل از 13 مهر انجام داده و همه کارها را کرده است. چیزی به نام 13 آبانی نیست که مردم را نگران بکند و همه‌اش تبلیغات است.

فشار تحریم و روانی

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه «برخی مطرح می‌کنند که مشکلات اقتصادی به مدیریت مربوط می‌شود یا به تحریم»، گفت: مگر همه اینهایی که امروز مدیر هستند، در دولت یازدهم مدیر نبودند. شهادت می‌دهم راه دولت دوازدهم همان راه دولت یازدهم است. چرا در دولت یازدهم مشکل نداشتیم و در دولت دوازدهم مشکل پیدا کردیم. روحانی افزود: شما می‌گویید مدیریت عوض شده است. به نظر من مدیرهایی که عوض کردیم اگر از مدیر قبلی قوی‌تر نبوده مثل مدیر قبلی بوده است. این را نمی‌پذیرم. نمی‌خواهم بگویم ما اشکال و نقد نداریم. حتما مشکل و نقد داریم و حتما ممکن است جایی اشتباه کرده باشیم، اما مشکل اصلی چیست؟ مشکل اصلی یکی فشار تحریم است، دوم فشار روانی است. این دو تا وارد شده است و تأثیرگذار شده است.

درخواست از دانشگاه‌ها

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه «دانشگاه فقط علم‌آفرین نیست و باید کارآفرین هم باشد» اظهار کرد: دانشگاه باید هم علم‌آموز و هم مهارت‌آموز باشد. مهم این است که دانشجو را چگونه تربیت کنیم که به یک انسان فرهیخته، کاربلد با مهارت و مسئول تبدیل بشود. مغز پر علم چه خاصیتی دارد علمی خوب است که با رفتار و اخلاق و کار توأم شود. روحانی با تاکید بر اینکه «دانشگاه، صنعت، تولید و فناوری باید در کنار هم قرار داشته باشند»، گفت: باید پارک‌های علمی و فناوری با دانشگاه‌ها مرتبط باشند. رئیس‌جمهور با بیان اینکه «حزب چارچوب، شعار و تشکیلات دارد و برای همین نباید دانشگاه مرکز فعالیت احزاب باشد»، ابراز کرد: دانشگاه باید ضمن اینکه به علوم سیاسی و مسائل اجتماعی توجه کند، مرکز علم، پژوهش و تحقیق است. اشکال ندارد دانشجو و دانشگاه کمک کند به احزاب و حتی عضو حزبی باشد. اما مکان دانشگاه برای این کار نیست. روحانی با اشاره به لایحه جدید دولت در مورد شرایط آسان‌تر برای ورود به مقاطع مختلف تحصیلی تصریح کرد: این به معنای آن است که ما فضا را باز کنیم و همانطور که وعده ما به ملت، دانشجو و اساتید بوده، دانشگاه امن می‌خواهیم و دانشگاه امنیتی نمی‌خواهیم.

حاشیه‌های دیدار رئیس جمهور با دانشجویان

مراسم دیروز خالی از حاشیه نبود. رئیس جمهور در شرایطی در دانشگاه به ایراد سخن پرداخت که تعدادی از دانشجویان با تجمع مقابل تالار علامه امینی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه اعتراض خود را نسبت به عدم حضور در این مراسم و سیاست‌های دولت نشان دادند. جماران نوشت، یک دختر دانشجو درانتهای صحبت‌های رئیس‌جمهور در دانشگاه تهران با فریادهای بلند ضمن انتقاد به حضور گزینشی دانشجویان اندک حاضر در سالن سخنرانی، از عدم اختصاص تریبون به دانشجویان و ممانت از حضور ایشان در داخل سالن انتقاد کرد. در این تجمع اعتراضی همزمان با سخنرانی رئیس‌جمهور شعارهایی در نقد سیاست‌های دولت مثل: «صدامون رو بریدند با رأی مون پز میدن؛ روحانی بشنو صدای ملت؛ واعظی استعفا استعفا؛ دانشگاه پادگان نیست؛ بیکاری، گرانی؛ جواب بده روحانی، سر دادند. اعضای تشکل‌های اصلاح‌طلب دانشگاه تهران هم به دلیل نداشتن تریبون و برگزاری جلسه پشت درهای بسته در مقابل محل سخنرانی رئیس‌جمهور تجمع کردند. گفتنی است از تشکل‌های دانشجویی یک نفر برای حضور در مراسم سخنرانی روحانی دعوت شده بود که هیچ‌کدام از تشکل‌ها در این مراسم به نشانه اعتراض شرکت نکردند. از طرف دیگر انجمن اسلامی و علوم پزشکی دانشگاه تهران در واکنش به سخنان رئیس جمهور پشت درهای بسته بیانیه‌ای صادر کردند که در بخشی از آن آمده است: «خاموش کردن صدای منتقدان در فضای آموزش عالی دانشگاه را از مبدأ همه تحولات به مامن دولت برای اهدافش تبدیل کرده است. در پایان این بیانیه خطاب به رئیس جمهور آمده: به قانون اساسی، این بزرگ‌ترین میثاق ملت بازگردید و در عهدی که بر آن سوگند یاد کرده‌اید، استوار باشید. شما پاسدار و مسئول اجرای قانون اساسی هستید.

بازتاب گسترده سخنان روحانی در رسانه‌های بین‌المللی

سخنان حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان، در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در دانشگاه تهران در رسانه‌های جهان بازتابی گسترده داشت. خبرگزاری رویترز با تیتر «آمریکا در ایران به دنبال تغییر نظام است» سخنان حسن روحانی را منتشر کرده است. خبرگزاری آسوشیتد پرس با تیتر «رئیس‌جمهور ایران به دنبال کم اهمیت جلوه دادن تحریم‌های نفتی آمریکاست» اقدام به بازنشر سخنرانی رئیس‌جمهور در دانشگاه تهران کرده است. خبرگزاری روسی اسپوتنیک با تیتر «ایران، آمریکا را به تلاش برای تغییر نظام متهم می‌کند» این قسمت از سخنان رئیس‌جمهور کشورمان را نشر داده است. خبرگزاری بلومبرگ با تیتر «دولت آمریکای کینه‌توز به دنبال تغییر نظام ایران است» بخشی از سخنرانی حسن روحانی در دانشگاه تهران را پوشش داده است. روزنامه دیلی میل، با تیتر «روحانی: آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای با ایران شکست خورده است» اقدام به بازنشر بیانات مطرح شده در این سخنرانی کرده است. روزنامه واشنگتن پست با تیتر «رئیس‌جمهور ایران به دنبال کم اهمیت جلوه دادن تحریم‌های نفتی آمریکاست» حرف‌های حسن روحانی را منتشر کرده است. خبرگزاری صهیونیستی اورشلیم پست نیز با تیتر «روحانی: آمریکا به دنبال تغییر نظام در ایران است» بیانات رئیس‌جمهور را پخش کرده است. روزنامه اکسپرس تریبون با تیتر «آمریکا به دنبال تغییر نظام است» اقدام به بازنشر سخنان رئیس‌جمهور کرده است. خبرگزاری الجزیره نیز با تیتر مشابه «روحانی: آمریکا به دنبال تغییر نظام در ایران است» سخنان رئیس‌جمهور را منتشر کرده است. روزنامه نیویورک تایمز با تیتر «رئیس‌جمهور ایران می‌خواهد تحریم‌های نفتی آمریکا را کم اهمیت جلوه دهد» اقدام به انتشار بخش‌های مختلفی از بیانات رئیس‌جمهور کشورمان کرده است. شبکه تلویزیونی ان‌دی هند با تیتر «روحانی می‌گوید که آمریکا خواهان تغییر نظام در ایران است» اقدام به انتشار سخنان روحانی کرد.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دانشجویان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

محبوب ترین ها